Projekt pakietu zmian tzw. OMNIBUS I i OMNIBUS II.
Zmiany regulacyjne w zakresie zrównoważonego rozwoju.
26 lutego 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt pakietu zmian regulacyjnych tzw.
OMNIBUS I
i
OMNIBUS II
, który wprowadza zmiany m.in. w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do:
- Dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD),
- Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje (tzw. Taksonomia UE),
- Dyrektywy w sprawie należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSDDD).
Kiedy zmiany wejdą w życie?
Obecnie znamy projekt pakietu regulacji, który będzie procedowany na szczeblu unijnym, a następnie krajowym, przy czym trwają prace legislacyjne nad przyjęciem propozycji KE przez Parlament Europejski. Część zmian może zostać przyjęta w trybie tzw. szybkiej ścieżki. Jednakże należy pamiętać, ze wszystkie zmiany w dyrektywie muszą zostać zaimplementowane do porządku prawa krajowego, co dodatkowo wydłuży proces.
Jeśli pakiet OMNIBUS zostanie zatwierdzony w niezmienionej formie, zgodnie z art. 3 (2025/0044 COD), odnośnie tzw. koncepcji Stop the clock, przewidującej odroczenie o dwa lata obowiązkowego raportowania ESRS dla przedsiębiorstw z tzw. drugiej i trzeciej „fali” (tj. tych, które miały wchodzić w zakres CSRD za raportowanie od 2025 roku obrotowego i kolejne podmioty – od 2026), państwa członkowskie mają obowiązek wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy do 31 grudnia 2025 r.
W polskim porządku prawnym zmiany te będą oddziaływać na kształt ustawy z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, biegłych rewidentach, firmach audytorskich, nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, które implementują dyrektywę CSRD.
Z kolei zgodnie z projektowanymi zmianami, Taksonomia UE ma zacząć obowiązywać w krajach członkowskich od 1 stycznia 2026 r. Natomiast czas na transpozycję CSDDD do porządku prawa lokalnego KE planuje przesunąć o rok tj. do 26 lipca 2027 r. i objąć ma w pierwszej kolejności największe firmy do 26 lipca 2028 r.
Jaki jest cel zmian?
- Uproszczenie procesu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju,
- Zmniejszenie obciążeń administracyjnych przedsiębiorstw,
- Ograniczenie liczby przedsiębiorstw zobowiązanych do składania sprawozdań,
- Zwiększenie efektywności sprawozdawczości,
- Usprawnienie istniejących przepisów,
- Odciążenie przedsiębiorstw zwłaszcza sektora MŚP,
- Skupienie się na wzmocnieniu konkurencyjności poprzez innowacje i zarządzanie procesami realnie mającymi wpływ na zrównoważony rozwój.Szczegółowe informacje o zmianach zakładanych przez projekt OMNIBUS, znajdziesz w tym artykule: [Link do art. nr 2]
Szczegółowe informacje o zmianach zakładanych przez projekt OMNIBUS,
znajdziesz tutaj.