E-nalepka dla samochodów elektrycznych - Niemcy

DEKRA prowadzi sprzedaż e-nalepek dla samochodów elektrycznych (Niemcy). E-nalepka uprawnia pojazdy zagraniczne (zarejestrowane poza granicami Niemiec) do korzystania z dodatkowych przywilejów, w tym bezpłatnego parkowania w Niemczech.
E-nalepka nie zastępuje zielonej nalepki ekologicznej Umweltzone . Uzyskanie „niebieskiej” e-nalepki nie uprawnia do korzystania ze stref niskiej emisji w Niemczech.

Jakie korzyści daje e-nalepka?

Obowiązująca w Niemczech ustawa o promocji mobilności elektrycznej ma na celu zapewnienie pojazdom elektrycznym i hybrydowym dodatkowych korzyści. Na podstawie dyrektywy UE 2007/46/WE zagraniczne e-pojazdy także mogą skorzystać z korzyści i uprawnień w Niemczech. W tym celu niezbędne jest uzyskanie e-nalepki.
Korzyści z posiadania e-nalepki na samochód elektryczny lub wodorowy obejmują m.in. możliwość:
  • bezpłatnego parkowania w Niemczech (w wyznaczonych strefach);
  • korzystania z dedykowanych pasów dla BUS, TAXI itp.;
  • parkowania w miejscach do ładowania pojazdów elektrycznych.
Każde miasto i gmina w Niemczech może indywidualnie określić zasady korzystania z e-plakietki ekologicznej na samochód elektryczny. Z tego powodu należy zwrócić szczególną uwagę na znaki. Kary za nieprawidłowe parkowanie i nieprawidłowe korzystanie z pasa autobusowego wahają się od 10 euro do 100 euro.

Jakim pojazdom przysługuje e-nalepka na samochód elektryczny?

„Niebieska” e-nalepka przeznaczona jest dla wszystkich pojazdów z napędem elektrycznym lub wodorowym, które nie są zarejestrowane w Niemczech.
E-nalepka przeznaczona jest dla pojazdów samochodowych kat. M1, N1, L3e, L4e, L5e i L7e w pełni elektrycznych (BEV) oraz z ogniwami paliwowymi (FCEV).
E-nalepka jest ważna przez cały okres użytkowania pojazdu pod warunkiem, że nie zmieni się jego silnik, norma emisji spalin pojazdu lub numer rejestracyjny.

Ile kosztuje i jak kupić e-nalepkę?

  • Cena e-nalepki wynosi 129 zł.
  • Cena za zestaw nalepek obejmujący „niebieską” e-nalepkę oraz zieloną nalepką ekologiczną Umweltzone wynosi 199 zł.
„Niebieską” e-plakietkę na samochód elektryczny można nabyć stacjonarnie lub po kontakcie telefonicznym z biurem DEKRA w Warszawie ul. Konstruktorska 12A, tel. 22 577 36 37.

Gdzie nakleić e-nalepkę?

E-nalepka na samochód elektryczny musi być przyklejona do tylnej szyby pojazdu, od zewnątrz. Zaleca się umieszczenie/przyklejenie e-nalepki w prawym dolnym rogu tylnej szyby pojazdu.