Fotowoltaika, energia wiatrowa, biogaz i inne odnawialne technologie energetyczne wyznaczają kierunek zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Jak bezpiecznie produkować i wykorzystywać energię odnawialną?

16 mar 2025
Liczba instalacji odnawialnych źródeł enerii dynamicznie rośnie na całym świecie. Jednak społeczna akceptacja tych technologii wymaga czegoś więcej niż tylko wydajności, opłacalności i praktyczności – kluczowe jest bezpieczeństwo elektrowni i systemów energetycznych.
Połączenie energii słonecznej i wiatrowej
Wobec intensywnego rozwoju elektrowni wykorzystujących odnawialne źródła energii, eksperci z inicjatywy Energy Systems of the Future (ESYS) – wspólnego projektu German Academy of Science and Engineering, German National Academy of Sciences Leopoldina and the Union of German Academies – opublikowali dokument, w którym rozważana jest przyszła rola elektrowni w podstawie systemu elektroenergetycznego takich jak elektrownie gazowe, węglowe czy jądrowe.
Badania i obliczenia wskazują, że stabilne dostawy energii można skutecznie zapewnić łącząc energię słoneczną i wiatrową z technologiami magazynowania energii, elastycznym zarządzaniem poborem prądu oraz elektrowniami rezerwowymi uruchamianymi wyłącznie w okresach zwiększonego zapotrzebowania.
- Rozwój odnawialnych źródeł energii w połączeniu z rozbudową europejskich sieci elektroenergetycznych i wodorowych ma potencjał zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną oraz większości zapotrzebowania na wodór w Europie – podkreślono w raporcie ESYS, opublikowanym na początku grudnia 2024 roku.
W kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym, niezależnie od wybranej technologii, priorytetem pozostaje bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i samych instalacji.
– Bezpieczeństwo jest fundamentem zrównoważonej energetyki – zaznacza Falk Rosenlöcher, ekspert ds. turbin wiatrowych, technologii wodorowej i fotowoltaiki w DEKRA Automobil GmbH.
Eksperci DEKRA wspierają rozwój energetyki słonecznej i wiatrowej , oferując kompleksowe wsparcie na wszystkich etapach cyklu życia instalacji – od projektowania, przez eksploatację, aż po demontaż i recykling. Specjalistyczne usługi DEKRA umożliwiają spełnienie wymogów technicznych i prawnych, minimalizację ryzyka oraz optymalizację efektywności projektów energetycznych.
Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się więcej!